Sverigedemokraternas förslag om operationsteam för att korta vårdköerna, faller i Hälso- och sjukvårdsnämnden

Regionstyret som leds av Socialdemokraterna har idag valt att rösta nej till vårt förslag i Hälso- och sjukvårdsnämnden, som handlar om att akut införa operationsteam för att lösa de olagligt långa vårdköerna.

Aktuell statistik visar att endast 48 procent av patienterna får vård inom garantins 90 dagar. Det innebär att en majoritet av de vårdsökande tvingas vänta längre än vad lagen föreskriver.

Samtidigt som vårdköerna växer visar Region Örebro läns prognoser på extremt goda förutsättningar. För 2026 förväntas ett överskott på 800 miljoner kronor. Att sitta på ett överskott samtidigt som invånarna inte får vård i tid är inte försvarbart.

Att partier som Socialdemokraterna, Kristdemokraterna och Centerpartiet väljer att rösta emot satsningar som syftar till att direkt lösa vanligt folks lidande, det är skamligt!

Vårt förslag för att akut minska vårdköerna

Socialdemokraternas svar på vårt förslag