Rapport om tystnadskultur i Hallsbergs kommun

Som utlovat offentliggör vi nu den rapport som Oscar Lundqvist (SD) lämnade in och även delgav utökad info muntligt om till Kommunstyrelsens ordförande Magnus Andersson (S), Kommundirektören och HR-chefen i början av 2023. Socialdemokraterna väljer dock fortfarande, åtminstone offentligt, att slå lock för öronen genom att låtsas som om problemet med tystnadskultur inte skulle existera i Hallsbergs kommun.

I dagsläget är det över hundra personer som hört av sig på olika sätt och lämnat egna redogörelser om hur de faktiskt upplever vardagen som arbetstagare i kommunen. När även anhöriga och brukare bekräftar samma sak, då de upplever på nära håll hur anställda mår och behandlas. Så har vi en väldigt heltäckande bild som inte går att vifta bort som ”ryktesspridning”.

Rapporten är avidentifierad och samlar det som hade inkommit till oss 2023 på ett kortfattat sätt. Det enda vi har listat är de exakta verksamheter som vi fått vittnesmål ifrån eller bekräftelse kring att allt inte är som det ska. Idag kan vi även lägga till Fredriksbergsskolan till denna lista. Enda anledningen till att Sverigedemokraterna ville övertyga det Socialdemokratiska styret vid 2023, berodde på att det var i starten av mandatperioden och enda sättet att få till en förändring i närtid.

Då Socialdemokraterna har visat sig återkommande faktaresistenta när verkligheten inte stämmer överens med deras världsbild, så får vi tyvärr acceptera att det är dött lopp i frågan, åtminstone denna mandatperiod. Såvida inte de anställda kliver ihop i klump och konfronterar Socialdemokraterna på ett sådant sätt att det inte längre går att förneka. Så delger vi nu samma information till medborgarna som Socialdemokraterna fick veta för två år sedan. Nu lämnar vi bedömningen i andras händer, är det Socialdemokraterna eller Sverigedemokraterna som har rätt? Vem av oss är det egentligen som står på arbetarnas sida?

2023-03-06 Avrapportering om Tystnadskultur