Besök i bunker

Den 13 april 2025 gjorde SD Staffanstorp ett spännande nedslag i historien – bokstavligt talat. Vi besökte den massiva bunkern i Gullarp utanför Eslöv, en 740 kvadratmeter stor underjordisk anläggning från kalla kriget.

Bunkern är byggd för att skydda 77 personer i upp till tre månader vid krig eller kris, och är konstruerad för att tåla en direktträff av en 500 kilos bomb. Med två våningsplan, våningssängar i tre nivåer, egen vattenförsörjning, en rejäl dieselgenerator och avancerade filter mot kemiska och nukleära vapen.

Staffanstorps kommun blev nyligen ny ägare till denna unika anläggning för 11,5 miljoner kronor, vilket är ett fynd jämfört med vad det skulle kosta att bygga något liknande i dag.