Vi återinför kompisåkning!

Vi återinför kompisåkning i Skurup kommun!

På senaste mötet i skolutskottet som Ann-Marie Sjöberg (SD) leder som ordförande beslutades det om att återinföra kompisåkning i skolskjutsen i Skurup. Elever ska kunna ta med en kompis hem på skolbussen i mån av plats.

Detta har efterfrågats av många barn och familjer boende utanför kommunens tätorter för att även ge dessa möjlighet att umgås med sina kompisar och vänner.

Delar av Skurup kommun är en landsbygdskommun med begränsad kollektivtrafik, och för många barn på landsbygden är skolbussen den enda möjligheten att kunna umgås med kompisar efter skolan. Barn ska inte begränsas eller riskera att bli isolerade bara för att de bor utanför tätorten.

Därför agerar vi och inför kompisåkningen igen, samtidigt som kommunens tjänstemän tar fram tydliga riktlinjer så att det fungerar tryggt och säkert för alla från start. För oss handlar det här om likvärdighet, barnets bästa och om att ta ansvar för beslut som gör skillnad i barns vardag.