Halvera parkeringsavgiften i centrum och riv upp övriga parkeringszoner

Läs vårt inlämnade förslag

Sverigedemokraterna, till skillnad från vissa andra partier, ser behovet av att populära och centralt belägna parkeringar beläggs med en parkeringsavgift. Markparkeringarna, som är den form av parkering som flest besökare föredrar, har kraftigt minskat i omfattning i Örebro de senaste 15 åren. Konkurrensen om de få markparkeringar som finns kvar i centralt belägna delar är därmed hög.

Sverigedemokraternas inställning långsiktigt är att tillskapa fler centralt belägna markparkeringar, bland annat på Järntorget, vilket vi ser dämpar problemet något. Men det är tydligt att en ruljangs med besökare som inte står parkerade centralt längre än nödvändigt krävs. Centralt i Örebro fyller alltså parkeringsavgifter sin funktion bättre än att till exempel införa parkeringsskiva.

Nuvarande zon 1 täcker in majoriteten av den yta som Sverigedemokraterna ser som rimlig att ha parkeringsavgifter i, dock inte till den höga avgiftsnivån som gäller idag. Vi ser dock behov av att revidera zon 1 så att den träffar mer korrekt utifrån sitt syfte. Övriga parkeringszoner är inte försvarbara att ta ut en avgift i och ska därför avskaffas.