Få fler hörande som kan svenskt teckenspråk

Det finns en återkommande problematik där hörande och döva lever i skilda världar. Det finns egna kulturer och nästan ett helt eget parallellt samhälle. Kommunikationssvårigheterna är den återkommande boven och det är ett problem som vi egentligen inte skulle behöva ha i Sverige. Vi kan inte lära döva att höra, men vi kan lära hörande att teckna.

Det pågår hela tiden små steg åt detta håll, bland annat genom inkludering av TAKK (tecken som alternativ och kompletterande kommunikation) i förskolan. Men TAKK är en förenklad typ av teckenspråk, som primärt är riktat till hörande för att underlätta det talade språket och ordinarie språkförståelse. En bättre variant hade varit att i stället nyttja detta som en god grund för att lära barn både svenskt teckenspråk och för att utveckla det talade svenska språket.

Det finns hinder i och med att inga krav kring utlärning av svenskt teckenspråk finns i läroplanen, inte heller är svenskt teckenspråk ett erkänt minoritetsspråk. Samtidigt är Örebro Europas teckenspråkshuvudstad, vilket skapar incitament att göra mer. Innan andra direktiv finns från statligt håll bör vi därmed arbeta med att på olika sätt öka andelen av befolkningen som kan svenskt teckenspråk, för att minska klyftorna, bygga broar mellan de olika kulturerna och skapa en mer inkluderande kommun.

Motion – Få fler hörande som kan svenskt teckenspråk