Därför blev jag sverigedemokrat

Mitt politiska engagemang växte inte fram ur en enskild händelse. Det kom steg för steg, ur en känsla av att viktiga frågor alltför ofta lämnades obesvarade. Många människor ser problemen och talar om dem i vardagen, men betydligt färre är beredda att säga samma sak öppet och arbeta för en förändring.

För mig blev det till slut svårt att stå vid sidan av. Jag såg ett behov av fler människor som vågar uttrycka det många tänker, även när frågorna är obekväma och svaren inte är enkla. Politik handlar inte bara om att peka på problem, det handlar också om att ta ansvar för dessa, stå upp för sina värderingar och arbeta för det samhälle man vill lämna över till nästa generation.

Jag vet av egen erfarenhet att integration inte sker av sig själv. Det räcker inte att bara bo i Sverige. Den som vill skapa en framtid här måste också vara beredd att lära sig språket, förstå samhället och arbeta för att bli en del av gemenskapen.

Min väg till Sverige började med kärleken.

Jag och min man Per har känt varandra sedan 2004 och varit gifta sedan 2013. Genom honom lärde jag känna Sverige, först på avstånd och sedan allt djupare. Med tiden växte min respekt för landet, kulturen och samhällsbygget. Sverige blev inte bara ett land jag hade en relation till, det blev landet där jag ville bygga mitt liv och där jag bildade min familj.

Att flytta till ett nytt land innebär en stor omställning. Sådant som tidigare varit självklart måste läras på nytt. Språket, samhällets uppbyggnad, arbetsmarknaden och de sociala koderna är delar av en vardag som behöver förstås från grunden.

Samtidigt erbjuder Sverige stora möjligheter. Här finns utbildning, stöd och vägar in i arbetslivet. Här finns institutioner som kan hjälpa människor att komma vidare och skapa ett självständigt liv.

Men inget samhälle kan göra hela arbetet åt den enskilde. Dörrar kan öppnas, men varje människa måste själv välja att gå igenom dem. Stöd kan göra vägen lättare, men det kan aldrig ersätta den egna viljan att lära sig, arbeta och bidra.

Sverige har blivit mitt hem och den plats där mina barn växer upp.

Jag har lärt mig hur det svenska samhället fungerar, utbildat mig, etablerat mig på arbetsmarknaden och byggt ett familjeliv.

Jag ser Sverige som ett fantastiskt land. Ett land som har byggts upp genom arbete, tillit och en stark känsla av gemensamt ansvar. Generationer före oss har skapat ett samhälle där människor har kunnat känna trygghet, leva i frihet och bygga en framtid genom utbildning och arbete

Elizabeth är 39 år och kommer ursprungligen från Mexiko. Hon är tvåbarnsmamma, har studerat ekonomiprogrammet vid Högskolan
i Gävle och arbetade tidigare inom Pensionsmyndigheten och Försäkringskassan.

Det är värden som har gjort Sverige respekterat långt utanför landets gränser.

Men trygghet, frihet och tillit uppstår inte av sig själva. De bygger på att människor följer gemensamma regler, tar ansvar för sina handlingar och respekterar de normer och värderingar som håller samhället samman.

För mig är det därför viktigt att Sverige vågar stå upp för det som har gjort landet starkt. Det handlar inte om att människor ska vara likadana eller ha samma bakgrund. Det handlar om att ett samhälle behöver en gemensam grund.

Den grunden består av ett gemensamt språk, respekt för lagarna och en förståelse för de värderingar som gör det möjligt för människor med olika erfarenheter att leva tillsammans.

Den som kommer till Sverige ska få möjlighet att bli en del av samhället, men integration innebär också skyldigheter och ett ansvar att bidra till gemenskapen.

Det var också den viljan som så småningom ledde mig in i politiken. Jag såg en utveckling som oroade mig.

Under den relativt korta tid jag har bott i Sverige har jag upplevt hur kriminaliteten blivit grövre, hur skjutningar och sprängningar blivit återkommande inslag i nyhetsrapporteringen och hur många människor uttryckt en växande känsla av otrygghet.

Samtidigt upplevde jag att många människor delade min oro, men att få vågade tala öppet om den. Jag kände att det behövdes fler människor som var beredda att säga det de såg och upplevde, och som också ville vara med och påverka utvecklingen.

Jag upplevde att partiet beskrev verkligheten på ett sätt som stämde överens med mina egna erfarenheter och iakttagelser. Trots hård kritik och motgångar fortsatte partiets företrädare att stå upp för det de trodde på. Deras mod och uthållighet inspirerade mig och jag delade deras värderingar och åsikter.

Det var där Sverigedemokraternakom in i bilden.


Jag vill att mina barn och framtida barnbarn ska få växa upp i ett Sverige som präglas av trygghet, sammanhållning och framtidstro. Jag vill att de ska få uppleva ett land där gemenskapen är stark, där traditioner lever vidare och där människor känner stolthet över sitt land.

För mig är Sverige mer än landet jag flyttade till. Det är mitt hem, mina barns framtid och ett samhälle som är värt att ta ansvar för.