Kommunfullmäktige 2023-03-30

Under gårdagens Kommunfullmäktige riktade Sverigedemokraterna hård kritik mot ABF.
Kommunfullmäktige valde en ny kommunstyrelsens ordförande, och vi fick även en ny ordförande i utbildningsnämnden.
Sverigedemokraterna fick en inbjudan att diskutera möjliga åtgärder som kommunen kan vidta för att bekämpa gängkriminaliteten.
Tillsammans med oppositionen skickade vi tillbaka en detaljplan om att exploatera jordbruksmark, eftersom vi redan godkände en liknande exploatering vid Lilla Dalen i Tumba och föreslog en lokaliseringsundersökning för att hitta en alternativ lösning.

Kritiken mot ABF
Sverigedemokraternas kritik mot ABF handlar framförallt om fusket som upptäckts i deras studiecirklar. Detta i kombination med hur fritidsgårdarna har skötts och den övergripande statistiken för SFI:s elever, där ABF är en av flera externa tjänsteleverantörer av utbildningen, har lett till att vårt förtroende känns förbrukat.
Det känns även orätt att en organisation ska ha så pass stort inflytande på civilsamhället och samtidigt vara kopplad till politiken.
Regeringens förslag om att utöka satsningen på yrkeshögskoleutbildningar med cirka 720 miljoner kronor är något Sverigedemokraterna ser positivt på. Vi anser att Botkyrka kommun bör överväga att fasa ut bidragen till studiecirklar och konkurrensutsätta dem på marknaden. Genom att göra detta kan kommunen istället fokusera sina resurser på att stärka Yrkesvux och verka för att etablera fler YH-program, och kanske till och med en yrkeshögskola i norra Botkyrka, där behovet är trängande. Detta skulle gynna kommunen genom att erbjuda invånarna fler möjligheter till arbetsmarknadsrelevanta utbildningar.

Återremitterade en detaljplan för exploatering utav jordbruksmark
Vi måste skydda och bevara jordbruksmark för framtida generationer, eftersom det är en värdefull resurs.
Att använda prima jordbruksmark för andra ändamål än jordbruk minskar livsmedelsproduktionen och ökar matimporten, vilket kan påverka miljön negativt men
framför allt påverkar det vårt oberoende i kristider.
När en detaljplan påbörjas är det utifrån förutsättningarna som rådde vid den tidpunkten. Om
omständigheterna kring frågan förändras, kan det dock vara nödvändigt att se över detaljplanen på nytt.
Ett exempel på sådana förändringar kan vara en förändrad säkerhetspolitisk situation, som vi nu ser i Europa.
Om sådana omständigheter gör att frågan om en detaljplan för en kyrkogård behöver utredas på nytt, kan det vara lämpligt att initiera en ny utredning. En sådan utredning bör ta hänsyn till de nya omständigheterna och bedöma hur detaljplanen fortfarande är lämplig utifrån de förutsättningar som råder idag.
Mot bakgrund av det, yrkade Sverigedemokraterna att återremittera ärendet och att verkställa en ny lokaliseringsprövning.

Ny kommunstyrelsens ordförande
Emanuel Ksiazkiewicz (S) fick posten som kommunstyrelsens ordförande, och han bjöd samtidigt in övriga gruppledare till diskussion kring hur kommunen framgent ska arbeta för att bekämpa gängkriminaliteten och våldet.
Vi gratulerar honom i rollen och hoppas att han kommer att vända på vartenda styrdokument för att uppnå det. Sverigedemokraterna har en rad förslag på ämnet och de kommer att presenteras på gruppledarträffen.
Den här gången hoppas vi att vi inte behöver vänta i 10 år innan våra förslag realiseras, som till exempel kameraövervakning på kommunens skolor efter skoltid för att skydda mot skadegörelse eller språkkrav i äldreomsorgen.