Kommunfullmäktige 260126

Första kommunfullmäktigemötet på mandatperiodens sista år avhandlades på 1 timme och 40 minuter. Ett valärende förrättades, där Liselott Perlhagen valdes in som ersättare för Sverigedemokraterna i Miljö- och tillståndsnämnden. Vi gratulerar till uppdraget.

En motion från Socialdemokraterna om avgiftsfri användning av kommunens lokaler för föreningar vid barn- och ungdomsverksamhet röstades ner. Det märks att det är valår och vissa partier lovar då gärna allt till alla, vilket är något vi ser ett mönster i och som gäller mer än just bara denna motion. Förslaget i sig är inte nödvändigtvis dåligt, men ett omfattande kommunalt stöd ges redan till barn- och ungdomsverksamhet, vilket Sverigedemokraterna tycker är bra och skall fortsätta. Vi är alltid öppna för diskussion och eventuellt nya beslut om hur sådant stöd kan komma till så stor nytta för föreningsverksamheterna som möjligt, men att endast lägga på mer skattemedel i lager efter lager tror vi inte är en bra idé.

Ett ärende om markanvisningsavtal för ett område vid Adolfsfältskolan gav debatt och oenighet, där vänsterpartierna ville avvara ytterligare mark för eventuell användning för skolans verksamhet, medan styret ville använda marken för bostadshus. Sverigedemokraterna är oeniga med styret angående själva skolorganisationen, där vi vill se fortsatt blandade låg/mellanstadieskolor inklusive på Adolfsfältskolan, men vad gäller byggplanerna så är vi däremot överens. Sverigedemokraterna är generellt för byggnation innanför Kungsgårdsleden, för att kunna rädda jordbruksmark utanför Kungsgårdsleden.