Kommunfullmäktige 250526

Sverigedemokraterna slog ett slags rekord vid detta kommunfullmäktigemöte, med sammanlagt 3 inlämnade motioner, om implementering av FINGER-modellen, uppförande av monument för veteraner och uppdelning av Nämnden för Kultur, Idrott och Fritid i en nämnd för Kultur och en nämnd för Idrott. Den senare motionen la vid tillsammans med Engelholmspartiet, vilket är historiskt i den meningen att Sverigedemokraterna i Ängelholm aldrig tidigare skrivit en motion tillsammans med ett annat parti. Finns enskilda frågor där man vill driva samma linje som andra partier, så kan det dock vara ett utmärkt sätt för att från början visa enighet. Till skillnad från en del andra partier så har Sverigedemokraterna inga förbud eller bindningar vad gäller vilka andra partier vi får samarbeta med, utan det avgörs helt och hållet av sakpolitik och vad vi tror gynnar den politik vi gått till val på. Vi tackar Engelholmspartiet för samarbetet gällande denna motion.

Motionerna ovan lämnades dock bara in vid detta möte och själva behandlingen av dem kommer upp framöver. Vad som däremot behandlades på kvällens kommunfullmäktigemöte var bl.a uppföljning av bifallna motioner och reseersättning för Ungdomsfullmäktige.

I ärendet om uppföljning av bifallna motioner gjorde samtliga partier utanför styret gemensam sak i att begära återremiss. Grunden för det var att motioner som bifallits av kommunfullmäktige ibland visar sig inte bli genomförda. Det reagerade flera partier inklusive Sverigedemokraterna på, och återremissen, som vann med röstsiffrorna 28-23, skall nu ge svar på bl.a. vilka juridiska aspekter som finns av att beslut om motioner inte genomförs och på hur uppföljning av att bifallna motioner genomförs kan förbättras.

I ärendet om ersättning till Ungdomsfullmäktige för resor beslutades att samma regler skall gälla för Ungdomsfullmäktiges ledamöter som för kommunens förtroendevalda, och till detta yrkade Sverigedemokraterna bifall.